Zespół to największy kapitał

Brand Distribution Group – globalny importer i dystrybutor dóbr FMCG – świętuje jubileusz 30-lecia i zapowiada ważny, nowy etap rozwoju.

Armen Papazjan, CEO Brand Distribution Group, podkreśla, że sukces w biznesie nie zależy od indywidualnych umiejętności, ale przede wszystkim od zgranego zespołu. Fundamentem jego przekonań są doświadczenia wyniesione ze sportu. Jako długoletni zawodnik drużyny piłki wodnej, reprezentant kraju i zdobywca wielu medali,  a obecnie sędzia piłki wodnej, doskonale rozumie rolę współpracy w osiąganiu celów. Z powodzeniem wykorzystuje nabyte w sporcie umiejętności i wiedzę, prowadząc firmę, która notuje rekordowe wyniki.

Zarządzanie biznesem i uprawianie sportu, choć pozornie odmienne, obie dyscypliny mają sporo wspólnych cech.

Punktów wspólnych mogę wymieniać wiele, ale dla mnie kluczowe są: budowanie zespołu, strategia i planowanie, motywacja oraz zaangażowanie i pasja. W moim przekonaniu te właśnie czynniki decydują o sukcesie.  Ale jednak to zespół jest dla mnie najważniejszy. Jedna osoba nie jest w stanie osiągnąć spektakularnego wyniku w dzisiejszym tak złożonym i konkurencyjnym świecie biznesu. Praca zespołowa pozwala na korzystanie z indywidualnych umiejętności i doświadczeń, co w naszym przypadku przekłada się na optymalne wykorzystanie zaprojektowanych w firmie procesów, tworzenie innowacyjnych rozwiązań dla klientów oraz osiąganie zaplanowanych wyników. Wyznaję zasadę: Jesteśmy tak silni, jak silny jest nasz 200-osobowy obecnie zespół.

Czego potrzeba do zbudowania efektywnego zespołu?

Do zbudowania efektywnego zespołu – podobnie jak w sporcie – kluczowa jest postać lidera. To na nim spoczywa obowiązek zdobycia zaufania wśród pracowników i zbudowania wiary w sens celu, do którego dąży organizacja. Kolejnymi ważnymi czynnikami są: szacunek i poczucie bezpieczeństwa, świadomość, że pracownik może liczyć na swojego przełożonego w każdej sytuacji. Dobry lider to osoba, dzięki której każdy w zespole czuje się ważny i doceniony. Tylko wówczas możemy mówić o efektywnej organizacji.

Jak Pan ocenia siebie w roli lidera?

Jestem człowiekiem wymagającym, ale w pierwszej kolejności wymagam od siebie. Nie widzę innej drogi, aby zachęcić zespół do działania. Przykład pozytywny, jak i negatywny, zawsze idzie od góry. Słucham moich współpracowników. Wspieram ich i im ufam. Staram się doradzać i pomagać, zawsze wtedy, kiedy jest im to potrzebne. Doceniam, kiedy dzielą się pomysłami, rozwiązaniami, uwagami, które w perspektywie przyczyniają się do rozwoju naszego biznesu. Drzwi mojego gabinetu są dla nich zawsze otwarte.

Dobrze prowadzony zespół osiąga więcej. W jakim punkcie jest obecnie Brand Distribution Group?

W bardzo dobrym, ale mierzymy wyżej. W tym roku obchodzimy 30-lecie działalności i jest to przełomowy okres w rozwoju naszej firmy. Osiągamy rekordowe wyniki zarówno pod względem finansowym, jak i skali – w ubiegłym roku z naszych magazynów odprawiliśmy ponad 150 mln produktów. Dostarczamy kontrahentom na całym świecie produkty FMCG, których oczekują i których poszukują różnorodne segmenty konsumentów. Jesteśmy obecni na 100 rynkach, na 6 kontynentach. Na tym jednak nie koniec. Inwestujemy w kolejne nowe destynacje handlowe. W naszej ofercie znajdują się A-brandy, popularne oraz niszowe, a oferta jest stale rozbudowywana na podstawie unikatowej wiedzy organizacji o potrzebach  rynków i klientów. Dostosowujemy do zmieniającej się rzeczywistości usługi komplementarne, które świadczymy kontrahentom obok naszej podstawowej działalności dystrybucyjnej. Mam tutaj na myśli pełny serwis: marketing, przedsprzedażowe przygotowanie towaru zgodnie z wymogami rynków obsługiwanych, odprawy i pełna dokumentację celną, transport, logistykę i obsługę posprzedażową.

Czy jest Pan zadowolony z wyników, która osiągnęła Grupa pod Pana przywództwem?

Zdecydowanie tak. Kiedy dołączyłem do BDG w 2021 roku, firma nie realizowała założonych celów. Zaczęliśmy od restrukturyzacji. Działające wcześniej zespoły uzupełniliśmy nowymi talentami. Zmniejszyliśmy w ten sposób ich dotychczasowe obciążenie, a nowe osoby wniosły nie tylko energię, ale również swoje doświadczenie i pomysły. Wiedzieliśmy, że przed nami niełatwy czas. Przyjrzeliśmy się segmentacji rynków i postanowiliśmy stworzyć je na nowo, aby być jeszcze bliżej naszych klientów. Zaczęliśmy w pełni wykorzystywać nasz potencjał handlowy. A później już tylko do przodu. Ubiegły rok zamknęliśmy wynikiem 40% wyższym od zakładanego planu. Dobre tempo utrzymujemy również w tym roku.  I choć odnieśliśmy sukces, nadal pracujemy nad procesami, które docelowo usprawnią nasz biznes. Jesteśmy firmą coraz bardziej elastyczną, która reaguje niezwykle szybko nie tylko na dynamiczne przemiany w globalnej gospodarce, ale również na zmianę potrzeb i stylu konsumpcji konsumentów.   Jesteśmy z tej umiejętności niezwykle dumni, bo pozwala nam reagować na to, co przynosi rzeczywistość. To bezcenna umiejętność w dzisiejszym nieprzewidywalnym świecie.

Czego dotyczyły zapoczątkowane zmiany?

Zmiany w Brand Distribution dotyczyły wszystkich poziomów organizacji, w tym struktury Zarządu i były wprowadzane systemowo.. Przyjrzeliśmy się wszystkim procesom kontra plany, zoptymalizowaliśmy działania operacyjne i dostosowaliśmy do nich strukturę firmy. Pracowaliśmy nad kulturą organizacyjną, komunikacją wewnętrzną i budową kompetencji zespołów oraz nowym systemem wynagrodzeń.  Dzisiaj jesteśmy nowoczesną i silną firmą, przystosowaną do tempa przemian rynkowych i w pełni gotową do realizacji misji globalnego dystrybutora FMCG. Bez wiary w sukces, determinacji i ambicji ludzi, to by się nie udało.

Co Pan czuł, przeprowadzając firmę przez ten proces?

Czułem ogromną odpowiedzialność. Z jednej strony byłem pewien moich decyzji. Mam wieloletnie doświadczenie w branży FMCG, wiedzę, kompetencje, ale jednocześnie byłem świadomy ryzyka. Niemniej jako człowiek bardzo ambitny i kochający sport skłamałbym, mówiąc, że tego rodzaju wyzwania nie dostarczają mi adrenaliny.

Jednak z tej historii morał jest zupełnie inny. Największym kapitałem każdej firmy są ludzie. Jeżeli tylko stworzymy im dobre warunki pracy i możliwość rozwoju, osiągnięcie wyznaczonych celów będzie tylko kwestią czasu. W dobie zmian społecznych i  pokoleniowych, dbanie o ich dobrostan jest rzeczą wręcz fundamentalną.

BDG jest firmą o zasięgu międzynarodowym. Jesteście obecni na 6 kontynentach, operujecie na 100 rynkach, obsługujecie największych graczy rynkowych. Jakie dalsze plany?

Stagnacja w biznesie jest niepokojącym sygnałem. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to komfortowa sytuacja, ale tak nie jest. Trzeba obserwować zmiany, a my jesteśmy w tym świetni. Trzymamy rękę na pulsie konsumenta. Stale uzupełniamy naszą ofertę. W tym roku, na przykład stworzyliśmy dział dedykowany rynkowi alkoholi. Badamy i analizujemy, jak zmienia się ten rynek i sposób konsumpcji, dlatego pozyskaliśmy producentów i dostawców w różnych regionach świata. Są oni gwarantem dostarczenia produktu, na który jest aktualne zapotrzebowanie. Ze spraw operacyjnych – powiększyliśmy naszą przestrzeń magazynową w centralnej Polsce. Pozwala nam to jeszcze sprawniej kompletować zamówienia kontrahentów.

Otwieramy nowe rynki. Do naszych biur w kilku krajach Europy, Azji, dołączyło biuro w USA. Przyglądamy się rynkom z bliska, dywersyfikujemy ofertę i usługi pod konkretne lokalne oczekiwania.

Przyznam się do czegoś. Lubię grać i wygrywać, a moi ludzie razem ze mną.

W tym roku obchodzicie jubileusz. Jaką ścieżkę rozwoju Grupy zakłada strategia?

“Zaufaj doświadczonym. Mierz wyżej” – nasze nowe hasło mówi wiele o nas i naszych możliwościach na tle firm konkurencyjnych. Planujemy zwiększyć globalny zasięg, zarówno pod względem sprzedażowym, jak i zakupowym. Zakładamy silną dywersyfikację kanałów sprzedaży. Aktualna strategia firmy mówi o wzmocnieniu naszej obecność w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Chinach i w Indiach. Eksplorujemy również i badamy potencjał rynków afrykańskich. Widzimy tutaj ogromny potencjał rozwoju. Poszerzamy współpracę z rynkiem nowoczesnym, czyli sieciami handlowymi w Polsce i na świecie. Zbudowaliśmy, w oparciu o działający już na kilkudziesięciu rynkach, zespół zakupowy z dostosowaną do potrzeb retailerów unikatową ofertą.

Stworzyliśmy koncept nowoczesnych hard dyskontów pod marką Vollmart. Decyzja o wejściu na ten rynek jest odpowiedzią na rosnące koszty życia i zwiększające się oczekiwania konsumentów co do jakości i cen produktów. Choć jesteśmy dopiero na początku drogi, wiemy, że podążamy w dobrym kierunku.

Rozwijamy również kanał e-commerce. Jesteśmy obecni na największych marketplace’ach, ale również silnie rozbudowujemy własne kanały sprzedaży online. Niech przykładem będzie, chociażby Vollmart24.pl.

Co by Pan powiedział firmie, która zastanawia się nad współpracą z Brand Distribution?

Mamy zespół najlepszy z możliwych i to stwierdzenie nie jest truizmem. Zatrudniamy 200 doświadczonych pracowników w kilkunastu działach. Posługujemy się 16 językami, jesteśmy obecni na najważniejszych rynkach świata.

Wyznajemy zasadę: biznes to ludzie, ludzie to relacje. Dbamy o nie, dlatego możemy więcej. Dysponujemy siatką bezcennych kontaktów handlowych. Obsługujemy klientów kompleksowo. Świadczymy usługi komplementarne po to, by nasi partnerzy biznesowi mogli skupić się na rozwijaniu swoich firm, a całościową profesjonalną obsługę zostawili w dobrych rękach.

Ale jest jeszcze coś, co nas wyróżnia i stawia w pozycji lidera – to wartości: pasja, zaangażowanie, wzajemność, wiedza i zaufanie. To one czynią nas wyjątkowymi. Tak jak w życiu, wartości są naszymi drogowskazami. To dzięki nim wspólnie dotarliśmy do miejsca, w którym dziś jesteśmy.

Chciałbym podkreślić, że dla nas jest bardzo ważne, aby nasi partnerzy odczuli, że jesteśmy z nimi w jednej drużynie, że nasza definicja zespołu znacznie wykracza poza struktury wewnętrzne organizacji. Reid Hoffman powiedział: „Bez względu na to, jak błyskotliwe jest twoje myślenie lub strategia, jeśli grasz solo, zawsze przegrasz z zespołem”. Zgadzam się z nim w 100%.

Czytaj także
11 kwi 2024
Wywiad z Kierownikiem Działu Sprzedaży Krajowej Piotrem Kłosowskim
Nasza firma to nie tylko prężnie działający dział eksportu, ale również dynamiczny gracz na rynku krajowym. Z radością dzielimy się…
05 kwi 2024
Intensywny okres targowy
Jakie miejsca odwiedziliśmy? W ciągu zaledwie pięciu tygodni nasz zespół miał okazję uczestniczyć w serii kluczowych wydarzeń branżowych na całym…
26 mar 2024
Agencja Celna Star Sirius uzyskała certyfikat AEO
Nasza Agencja Celna STAR SIRIUS LTD, uzyskała prestiżowy status Upoważnionego Przedsiębiorcy (AEO). Jest to uznanie dla naszego profesjonalizmu i doskonałości…
Nasze biura
POLSKA
Brand Distribution Group
al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
8:00-18:00 (GMT+2)
POLSKA
Brand Distribution Group
ul. Bitwy Białostockiej 5
15-102 Białystok
8:00-18:00 (GMT+2)
NIEMCY
GTG Hansa GmbH
Storkower Str. 115A
10407 Berlin
8:00-18:00 (GMT+2)
WIELKA BRYTANIA
Brand Distribution (UK) LTD
5 The Mall, Ealing
W5 2PJ Londyn
8:00-18:00 (GMT+1)
HISZPANIA
Brand Distribution Iberia S.L
Paseo de Gràcia 21, Principal
08007 Barcelona
9:00-18:00 (GMT+2)
SINGAPUR
Brand Distribution Asia Pacific Pte. Ltd
320 Serangoon Road #13-05 Centrium Square
218108 Singapur
8:00-18:00 (GMT+8)