Brand Distribution Group. Siła Kobiet!

Ponad 70% zespołu Brand Distribution Group stanowią kobiety, przy czym wśród wyższej kadry menedżerskiej odsetek ten wzrasta do 73%. Jest to z pewnością fenomen, nie tylko na skalę polską, ale również międzynarodową.

Przypadek? Nic bardziej mylnego. W BDG nie ma miejsca na przypadki.  To firma stawiająca na rezultaty, w której wszyscy otwarci są na rozwój, a zamknięci na postrzeganie przez pryzmat stereotypów. Skąd jednak tak imponujące statystyki? Kwestię tę tłumaczy Magdalena Tumiel, dyrektorka HR w Brand Distribution Group.

Asystentki, specjalistki, menadżerki, dyrektorki

W tym roku firma obchodzi 30-lecie istnienia. Powstała na Podlasiu, ale obecnie działa globalnie na ponad 100 rynkach – od Azji, przez Europę, Afrykę po obie Ameryki.   W ciągu tych trzech dekad rozwinęła się z lokalnej firmy handlowej do globalnego dystrybutora. Sukces Brand Distribution Group nie wynika tylko z wdrożonych rozwiązań technologicznych czy organizacyjnych – ogromną siłą firmy są pracownicy: profesjonalni, efektywni i nastawieni na cel.

Kobiety stanowią trzon organizacji (ponad 70%!), zarówno w wyższej kadrze zarządzającej, w zespole managerów średniego szczebla, jak i wśród specjalistów we wszystkich działach. Zajmują się m.in. handlem, zakupami, finansami, marketingiem, logistyką, transportem. Kobiety w BDG są nie tylko wszechstronne i ambitne, ale przede wszystkim otwarte, elastyczne i nastawione na współpracę. Ostatnie lata okazały się przełomowe dla rozwoju firmy, która swój ogromny sukces w dużej mierze zawdzięcza właśnie kobietom i ich stylowi pracy.

Kultura rezultatu

Od początku istnienia firmy w Brand Distribution przeważały kobiety – trend ten utrzymuje się do dzisiaj. Z czego to wynika? Magdalena Tumiel, odpowiadając na to pytanie, nie skupia się, jak mogłoby się wydawać, na zaletach kobiet, ale na strategii firmy.

– W Brand Distribution panuje kultura rezultatu. Wszyscy jesteśmy mocno skoncentrowani na celach. Patrzymy szeroko i dzięki temu sprawnie rozwijamy biznes. Nie postrzegamy pracowników przez pryzmat płci – liczą się kompetencje, ambicja i wynikiNiezależnie, czy rozmawiamy z kobietą, czy z mężczyzną na rozmowie kwalifikacyjnej, czy tej na temat awansu lub podwyżki, zawsze pada pytanie: “Dlaczego sprawdzisz się na danym stanowisku? I jak możemy Ci w tym pomóc”? Zarządzanie nie ma płci.

Wbrew stereotypom

O tym, że sukcesy zawodowe nadal przypisuje się częściej mężczyznom i o tym, że szklany sufit wciąż istnieje, wiele już powiedziano i napisano. Coraz częściej jednak obserwujemy pękanie stereotypowych struktur. Z badań przeprowadzonych przez McKinsey wynika, że firmy, w których kobiety piastują co najmniej 30% stanowisk menedżerskich, wykazują lepsze wyniki finansowe niż firmy z mniejszą reprezentacją kobiet w kadrze menedżerskiej. Wnioski nasuwają się same.

– Kobiety są multifunkcyjne i empatyczne. Przede wszystkim, a rzadko się o tym mówi, odbierają dużo sygnałów podprogowych w rozmowach biznesowych. Wychwytują sygnały niewerbalne i mają niesamowitą intuicję, co często przekłada się na doskonałe rezultaty zawodowe. Magdalena Tumiel podkreśla również, iż kobiety są też mocno nastawione na budowanie relacji, co gwarantuje sukces w branży handlowej.

– W ubiegłym roku, jak niemal każda branża, odczuliśmy skutki kryzysu gospodarczego. Mimo to, nie tylko osiągnęliśmy założony bardzo ambitny cel, ale go przekroczyliśmy. Czy to dzięki kobietom? W dużej mierze tak. Aczkolwiek zaznaczam, że nie umniejszamy tutaj wkładu naszej męskiej części załogi. Jesteśmy zgranym teamem. – mówi Magdalena Tumiel.

Multizadaniowość kluczem do efektywności

Managerki Brand Distribution troszczą się nie tylko o wynik, ale również o to, aby wszystkim dobrze się pracowało. – Kobiety często patrzą na firmę z poziomu meta – nie tylko na swój wycinek, ale zależy im na rozwoju całej firmy i to jest u nas bardzo zauważalne. Są niezwykle zaangażowane i empatyczne – z dużą dozą zaufania i otwartością podchodzą do wszystkich współpracowników – mówi Magdalena Tumiel. Wiele członkiń zespołów BDG godzi wiele życiowych ról i przez to wiele od siebie wymaga. – Zdarza się, że nasze pracownice załatwiają pilne prywatne sprawy w ciągu dnia pracy. To nie ma dla nas znaczenia, bo na koniec dnia/tygodnia/okresu rozliczeniowego realizują założone cele i to jest najważniejsze. Wszyscy pracownicy, niezależnie od stanowiska czy płci, mają takie samo podejście.

Duży wpływ na taką strategię miała pandemia. Zespoły, w myśl kultury rezultatu, pracowały bardzo efektywnie w trybie zdalnym i tak zostało do dzisiaj. – To ogromny komfort móc zostać z chorym dzieckiem w domu, a jednocześnie wykonywać swoje obowiązki zawodowe. – dodaje dyrektorka HR.

Różnice wzbogacają firmę 

Zespół Brand Distribution jest bardzo zróżnicowany wiekowo. Przenikanie się pokoleń i czerpanie z różnorodnych doświadczeń są zaszyte w systemie wartości firmy. – Nikogo nie wykluczamy. Liczą się wiedza, doświadczenie, pasja do pracy i rezultaty. Np. kobiety w wieku 50+ nie są u nas niewidzialne, jak ma to miejsce bardzo często na rynku pracy. Znowu – zwracamy uwagę na kompetencje i efekty, a nie na płeć czy wiek. – podkreśla Magdalena Tumiel.

To samo dotyczy młodych kandydatów. Branża FMCG jest bardzo perspektywiczna. – Chcemy pokazać osobom u progu kariery zawodowej, jakie możliwości daje start w międzynarodowej firmie z 30-letnim doświadczeniem. Cały czas prowadzimy otwarte rekrutacje na stanowiska asystenckie, na które przyjmujemy nawet bez doświadczenia zawodowego. Liczą się umiejętności (język obcy, komunikatywność itd.), ambicja i zorientowanie na rozwój, a pozostałych rzeczy nauczymy. – mówi dyrektorka HR. Dodatkowo w ubiegłym roku BDG uruchomiło projekt edukacyjny adresowany do studentów ostatnich lat studiów pod hasłem „Wgryź się w branżę FMCG”. Obejmował m.in. wykłady i konkurs, w którym do wygrania był staż i wizyta w oddziale firmowym w Barcelonie. Konkurs wygrała… dziewczyna.

Firma jest również bardzo aktywna na rynku lokalnym – Już dzisiaj zapraszamy młodych, otwartych na wyzwania studentów na Targi Pracy. 15 marca oraz 19-20 kwietnia będziemy gościli na Uniwersytecie w Białymstoku. Zapraszamy na prelekcje, warsztaty, spotkania i konferencje. Poznacie wówczas nasz zespół. Na spotkanie zabierzemy też oczywiście naszych kolegów z pracy. – żartuje Magdalena Tumiel.

Równe szanse dla wszystkich

Pracownicy Brand Distribution Group wierzą, że ich firma inspiruje, stawia na otwartość, zaufanie i przede wszystkim kompetencje oraz profesjonalizm w pracy. – Mamy nadzieję, że takie podejście zmotywuje inne firmy do tworzenia pozytywnej kultury pracy, w której wszyscy pracownicy mają równe szanse na rozwój i sukces. Badania wskazują, że sukcesy odnoszą firmy posiadające co najmniej 30% kobiet w kadrze menedżerskiej. U nas jest ponad 70%. Co gwarantuje podwójny sukces. – podsumowuje Magdalena Tumiel.

Czytaj także
08 mar 2023
Brand Distribution Group. Siła Kobiet!
Ponad 70% zespołu Brand Distribution Group stanowią kobiety, przy czym wśród wyższej kadry menedżerskiej odsetek ten wzrasta do 73%. Jest to z…
17 lut 2023
30 years with the best. For the best.
The origin of the Brand Distribution Group dates back to 1992 and is rooted in Białystok, north-eastern Poland. The past…
01 gru 2022
Nasza stażystka w Barcelonie
W październiku miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu dla studentów „Rozgryź Branżę FMCG” w którym do wygrania był staż w naszej firmie…
Nasze biura
POLSKA
Brand Distribution Group
al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
8:00-18:00 (GMT+2)
POLSKA
Brand Distribution Group
ul. Bitwy Białostockiej 5
15-102 Białystok
8:00-18:00 (GMT+2)
NIEMCY
GTG Hansa GmbH
Seehang 27
44263 Dortmund
8:00-18:00 (GMT+2)
WIELKA BRYTANIA
Brand Distribution (UK) LTD
5 The Mall, Ealing
W5 2PJ Londyn
8:00-18:00 (GMT+1)
HISZPANIA
Brand Distribution Iberia S.L
Paseo de Gràcia 21, Principal
08007 Barcelona
9:00-18:00 (GMT+2)
SINGAPUR
Brand Distribution Asia Pacific Pte. Ltd
1 Fullerton Road #02-01 One Fullerton
049213 Singapur
8:00-18:00 (GMT+8)