Dobry handlowiec jest optymistą. Wywiad Bartosz Gągoliński

Bartosz Gągoliński, Export Manager, Brand Distribution Group

Miałeś w BDG wybitnie dobre wejście.

To prawda. Zacząłem pracę w lipcu 2013 r. bez własnego zaplecza klientów. Dostałem kilka nieaktywnych kontaktów z CRM-u, jakieś zapytania z Alibaby, ktoś podrzucił mi kilka kontaktów, którymi nie miał czasu się zająć. Tymczasem już w sierpniu miałem pierwszą pokaźną transakcję, a potem było tylko lepiej.

Szczęście debiutanta?

Może wtedy tak było, ale późniejsze efekty pokazały, że to jednak coś więcej. Zresztą, gdy myślę o jakimś naprawdę szczególnym momencie w mojej pracy w BDG, to przywołuję na myśl właśnie transakcje z początku zawodowej drogi. Najbardziej chyba cieszyłem się z sukcesu właśnie wtedy. W czasie, gdy na rynku panował gorszy czas, udało mi się sfinalizować transakcję na kilkadziesiąt samochodów napojów o bardzo dużej wartości. To było niezwykłe – ta jedna transakcja pozwoliła mi osiągnąć lepszy target niż wielu innych doświadczonych handlowców.

Jak trafiłeś do handlu?

Ukończyłem filologię francuską, a w BDG odpowiadam za rynki francuskojęzyczne (Francja, Belgia, afrykańskie kraje francuskojęzyczne) – jest tu więc konsekwencja. Bardzo dobrze czuję się w swojej roli, lubię się tym zajmować i to jest na pewno klucz do sukcesu. Po pierwszych szybko osiągniętych sukcesach dostałem do zrealizowania pełnoprawny plan handlowy.

Moja przełożona dostrzegła moje wyniki i potencjał i zaproponowała mi indywidualną ścieżkę rozwoju. Od 2021 r. realizuję własny plan handlowy – jest bardzo ambitny, ale jest do zrobienia. Jako niezależny handlowiec mam sporo swobody, więcej wolności, choć oczywiście również znacznie więcej odpowiedzialności za własne działania.

Jesteś autorem publikacji „Naturalne sukcesy w sprzedaży”, masz sporo zawodowych sukcesów na koncie. Co jest najważniejsze, by je odnosić?

Przede wszystkim nastawienie. Jeśli jest się optymistą i widzi się możliwości, one się pojawiają. Trzeba być aktywnym, dużo działać i lubić kontakt z ludźmi. Ja np. dość szybko dostrzegłem, że lubię rozmawiać z klientami przez telefon i podczas targów. W budowaniu portfolio to bardzo pomaga, podobnie jak cechy osobowości – klienci chcą kupować od osób, które wzbudzają zaufanie i są komunikatywne.

W czym spełniasz się poza pracą?

Dużo tańczę – aktualnie bachatę, wcześniej taniec towarzyski, breakdance i hip hop. Moją pasją jest też teatr. W Teatrze Węgierki w Białymstoku wystawiamy np. fragmenty filmów. Byłem też animatorem podczas kolonii dla dzieci, napisałem też książkę pt. „100 gier i zabaw animacyjnych dla dzieci i młodzieży” – to doświadczenie wyrobiło też we mnie umiejętności ekspresji i komunikatywności i z pewnością pomogło zostać dobrym sprzedawcą.

Czytaj także
20 lip 2021
Brand Distribution Group debiutuje w Hebe, Hebe debiutuje z marką Kotex
Duże sieci, takie jak Auchan, Carrefour, Selgros, E.Leclerc czy Intermarché zaopatrujemy od lat. Teraz przyszedł czas na nowy segment –…
23 cze 2021
Nowe kompetencje sprzedażowe to również lepsze życie. Wywiad Piotr Sawosz
Piotr Sawosz, Business Development Manager w Brand Distribution Iberia, który odpowiada w Brand Distribution Group za wdrożenie unikatowego szkolenia dla…
24 maj 2021
Być wszędzie tam, gdzie możemy pomóc. Wywiad Agnieszka Tober-Buszman
Agnieszka Tober-Buszman, dyrektor HR w Brand Distribution Group: managerka z 25-letnim, choć nie stricte HR-owym doświadczeniem, która trafiła do firmy…
Nasze biura
POLSKA
Brand Distribution Group
al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
8:00-18:00 (GMT+2)
POLSKA
Brand Distribution Group
ul. Bitwy Białostockiej 5
15-102 Białystok
8:00-18:00 (GMT+2)
NIEMCY
GTG Hansa GmbH
Kurfürstendamm 226
10719 Berlin
8:00-18:00 (GMT+2)
WIELKA BRYTANIA
Brand Distribution (UK) LTD
5 The Mall, Ealing
W5 2PJ Londyn
8:00-18:00 (GMT+1)
HISZPANIA
Brand Distribution Iberia S.L
Paseo de Gràcia 21, Principal
08007 Barcelona
9:00-18:00 (GMT+2)
SINGAPUR
Brand Distribution Asia Pacific Pte. Ltd
Bank of China Building #25-01
049908 Singapur
8:00-18:00 (GMT+8)